Hospodářský růst:
Proces, při kterém se zvyšuje schopnost národního hospodářství vyrábět statky a služby. Počet výrobků a služeb tedy roste. Nárůst HDP je jedině, když roste produktivita práce jako přírůstek reálného HDP na 1 obyvatele. Růst vyjadřujeme v reálných ukazatelích, hodnotách. Zdravý vývoj ekonomiky předpokládá takové tempo růstu, které nevytváří napětí a nerovnováhu v ekonomice a nebude mít negativní důsledky.
Hospodářskému růstu napomáhá:
a) dobré využití surovin, lidí, jejich schopností
b) dovedná organizace výroby
c) účelný technický pokrok
d) vhodná inovace
e) schopnosti uspět v konkurenci.
Některé země zaznamenávají hospodářský růst, avšak životní úroveň obyvatelstva se nezvyšuje. Obohacují se jednotlivci, popř. se peníze vynakládají na zbraně, na armádu. Tím se objevuje nesoulad mezi nabídkou a spotřebou, v časově delším období se tento nesoulad projeví, cílem vyvážené ekonomiky by měla být dobrá životní úroveň obyvatelstva.
Zdroje hospodářského růstu
a) přírodní zdroje - přírodní bohatství a schopnost jej využít
b) lidský kapitál - zdraví lidí, jejich vzdělání, schopnosti, délka produktivního věku
c) investice do kapitálových statků
d) vhodné stavby (průplavy, přeplavy, vybavenost stroji, automatizace, výpočetní technika - s ní souvisí technická kvalifikace pracovníků, schopnost vnímat novinky ze světa, technický pokrok je spjat s vědou a výzkumem)
e) činnost vlády (výdaje na školství, zdravotnictví, sociální účely, efektivnost využívání zdrojů)
f) nutnost sledovat negativní jevy - znečišťování prostředí, rabování neobnovitelných zdrojů, neúměrné zvyšování sociálních rozdílů, korupce, nemorálnost...
Výborně shrnuté téma hospodářského růstu! Připomnělo mi, jak je důležité mít kvalitní vzdělání pro porozumění ekonomickým procesům. Zázemí na jedničku k tomu nabízí například Střední škola obchodu, služeb a řemesel, Jazyková škola Tábor, která připravuje studenty nejen na maturitu, ale i na praktické využití znalostí v praxi, což je dnes k nezaplacení.
OdpovědětVymazat