MAKROEKONOMICKÝ KOLOBĚH
- Pro jednoduchost neznázorňujeme ani bankovní soustavu, ani vládu jako zvláštní subjekty. Na trhu jsou zde tedy jen firmy a domácnosti.
- Mezi formami a domácnostmi probíhají protisměrné toky peněz, statků a služeb. Firmy prodávají domácnostem statky a služby. Domácnosti za ně platí penězi. Na straně druhé domácnosti firmám nabízejí práci a další výrobní činitele. Pro firmy mají platby za výrobní činitele povahu nákladů (mzdy, úrok z kapitálu), pro domácnosti je to důchod a tím uspokojují své potřeby.
Zásoba = určitý stav k určitému bodu, množství jednotek
Tok = představuje proces, to co obíhá, vyjadřuje se v jednotkách za určitý čas
a) tok výrobků a služeb = dostanu tím ukazatel typu produkt
b) peněžní toky = dostanu jím ukazatel typu důchod
- Domácnosti veškeré své příjmy utratí za výrobky a služby a budou to platit přímo firmám – potom částka, kterou utratí musí odpovídat ceně výrobků co vyrobili = toky se musí rovnat
HDP – existují 3 způsoby měření výkonnosti národnostního hospodářství, měření HDP:
1) produktová metoda
- Měříme objem produkce
HDP = hrubý domácí produkt
Jsou to všechny finální výrobky a služby, které byly za určité období vyrobeny za použití výrobních faktorů, které působily na úze í daného státu, ale je jedno, kdo je vlastní (jestli domácí nebo cizí firmy) a jež jsou vyjádřeny v běžných tržních cenách.
Používá se v západní Evropě, v ČR
HNP = hrubý národní produkt
Pro velké ekonomiky jako př. USA, které mají firmy po celém světě
Započítává finální výrobky a služby za určité období, které byly vyrobeny pouze národními (př. americkými) firmami, ale nejen na území daného státu, ale po celém světě.
HDP obsahuje pouze finální (konečné) výrobky a služby, tj. výrobky, které lidé kupují přímo pro spotřebu, do HDP nezahrnujeme tzv. meziprodukty, již jsou určeny pro další výrobu nebo zpracování – a právě tento „problém“ s meziprodukty je nevýhodou této metody.
2) výdajová metoda
- Protože je obtížné měřit přímo objem vyrobené produkce, měříme raději výdaje na nákup finálních výrobků a služeb
1. DOMÁCNOSTI – C (personal consumtion expenditure) = výdaje na spotřebu domácnosti (statky krátkodobé a dlouhodobé spotřeby)
2. FIRMY – IG
a) započítáváme pouze hrubé, protože obsahují odpisy, nahrazují opotřebené statky novými = obnovovací investice
X b) domácí– firma působí na území sátu, není důležité zda ji vlastní cizinec
X c) soukromé – nevlastní je stát, výdaje firem, ne výdaje státu
3. STÁT – G (government) = zdravotností, školství, doprava, obnova státu, policie, nepřímá daň DPH, pojištění. Nepočítají se zde transfery (transferové platby) = sociální dávky, starobní důchod, protože stát z nich nezískává žádný statek ani službu.
4. ČISTÝ EXPORT = rozdíl mezi exportem a importem (import – protože to nevyprodukovala ekonomika, jen se to dovezlo)
- HDP = C + IG + G + (Ex - IMP)
3) důchodová metoda
- Zjišťujeme HDP označovaný jako HND tak, že sčítáme všechny důchody vyplácené firmami domácnostem za určité období a připočteme k nim zisk firem
1. Hrubé mzdy W – před zdaněním
2. Renty R
3. Hrubé zisky korporací (akciové společnosti) P
4. Čisté úroky Int = rozdíl mezi přijatými a vyplácenými úroky
5. Příjmy ze samozaměstnání ND
-HND = W + R + P + Int + ND
HDP je ve skutečnosti větší než ND (i když mají mít stejnou hodnotu), proto od HDP musíme odečíst odpisy (amortizace), obnovovací investice – zn. a, plus ještě nepřímé daně – daň z přidané hodnoty.
Žádné komentáře:
Okomentovat