Loading

22.2 Sokrates

SOKRATES
- Byl považován za „nejmoudřejšího z moudrých“ a přestože nic nenapsal, nevytvořil žádnou filosofickou školu, hluboce zapůsobil na povědomí Řeků a jeho odkaz je aktuální dodnes, celé generace vzpomínaly na jeho laskavost, morálku, statečnost, skromnost, symbolická je také jeho smrt

Život: Sokrates celý život prožil v Athénách, jeho otec byl sochař a řezbář, matka porodní bába. Řemeslu se on sám moc nevěnoval, naslouchal filosofům. Nevytvořil nové věci, ale chodil mezi Athéňany a dával jim různé otázky od běžných přes složitější až k etickým (dobro, zlo, skromnost) a nutil je odpovídat → pomáhal rodit pravdu. Tak jako jeho utec udělá z kamene krásnou sochu.
- Ukázal statečnost, odvážnost → zapojoval se do veřejného života, válečná tažení trpělivě snášel, vydržel bez pití, nikdy nebyl opilý, zachránil velitele, ale řekl, že pocty mu nenáleží = byl skromný
- Peníze ani majetek pro něj nebyly důležité → jeho manželka Xantypa mu vyčítala, že nepřinesl peníze, on však řekl: „Kdo je rozumný, tomu to nevadí, ostatní mě nezajímají“. Jeho žena prý byla zlá a krutá, vylila na něj po hádce vědro vody, on však jen klidně odpověděl: „Po bouřce přichází déšť“
- Nebál se vystoupit proti většině, i když věděl, že může být potrestán. Athéňané válčili v námořní bitvě, přihnala se bouře a oni nestihli pohřbít své mrtvé → čímž ale porušili zákon. Sokrates jako člen rady měl rozhodnout o potrestání velitelů. Jako jediný se ale postavil proti trestu, který mu připadal hloupý a zbytečný. Riskoval pro jiné, aby hájil pravdu.
- Zažil Perikla, peloponéskou válku, vládu 30 tyranů (ti likvidovali odpůrce, konali zrekonstruovaná obvinění, občané pak byli vězněni a popravováni, majetek získali tyrani), samotný Sokrates byl před smrtí zachráněn pouze tím, že tyrani byli sesazeni.
- Taktéž kritizoval, že do významných úřadů nemůžeme lidi dosazovat
- Těm, které zesměšnil se podařilo, že Sokrates byl poslán před soud → kazí prý mládež, zavádí nové bohy. Bylo mu 70 let, obhajoval se sám a by dosti ironický. Byl odsouzen. Vypil tedy číši bolehlavu (jedu). Nesklopoval, protože věděl, že to co dělal je správné. I kdyby ho osvobodili, zase by dělal to samé. Přátelé mu umožnili útěk z vězení, ale on to odmítl. Vážil si více svědomí než života. Jinak by popřel to, co kázal. Rozloučil se s přáteli a rodinou, vypil jed a zemřel v klidu obklopen svými přáteli. „Neplačte, umírat se má v tichu“ a „Teď se můžu dozvědět, jestli je duše opravdu nesmrtelná“. Byly jeho poslední slova.

Filosofie:
-„SNESL FILOSOFII Z NEBE NA ZEM“ = přestala ho zajímat příroda, zaměřil se na člověka
-své umění nazývá MAIEUTIKA = porodnické umění, pomáhá pravdu rodit, pravdu jim neříká, ale chce aby ji člověk našel sám
-správné poznání je základem spráno morálního chování a jednání
-zdůrazňuje DAIMONION = vnitřní hlas, co nás chrání před zlými skutky, je to jakési svědomí (to už předznamenával Demokritos)
-často používal IRONII = Když začínal rozhovor , přistupoval s prosbou o radu. Nejprve se jevil jako hlupák, ale postupně si začal spolubesedník protiřečit. Př. Potkal bohatého a moudrého Hippia a ptal se ho, co je to krása. Hippias mu prve řekl, že je to krásná dívka, poté majetek, ale odpověď mu nedal. Sokrates ho tak zesměšnil.
- chtěl přesně definovat pojmy, požadoval obecnou, univerzální definici.
- pro Sokrata znamenalo ŽÍT= FILOSOFOVAT= PŘEMÝŠLET NA HLAS. Nikdy netvrdil, že ví víc než ostatní.
-„POZNEJ SÁM SEBE“ – přiznat vlastní nevědomost, poznat své nedostatky, které můžeme je odstranit. Chtěl ukázat člověku, aby dál hledal, kladl si otázky
-Sokrates řešil hlavně otázky typu: krása, ošklivost, spravedlivé, nespravedlivé = etické otázky. Hledal to, co je v oblasti morálky věčné a neměnné, podle něj dobro je dobro, zlo je zlo a to musí platit vždycky, hledal odpovědi na otázky, co je ctnost, spravedlnost., neexistovala pro něj nevhodná témata
- zpočátku oblíben u mladých lidí, u starých ne. Mladým se líbí, že vyvrací jistoty, které oni neuznávali, dospělí však nedšení nebyli. Kritizoval staré, že se chovají na základě zvyků, tradic a stereotypů, které nemusí být dobré, protože rozum je správný a důležitý. Sokrates je komár, který obtěžuje svým bodnutím = je otravný. Pro mnohé byly jeho otázky nepříjemné
-nepsal knihy, protože člověk musí být sám vnitřně přesvědčen, ne že mu to někdo vnutí a z knih se to stejně nenaučí
- Podle sdělení žáků Sokrates filosofoval v dialozích a směřoval k postižení některého z hlavních pojmů. V destruktivní části dialogu kladl svému spolubesedníkovi otázky až do té doby, než odstranil jeho samolibé pseudovědění(poznal své nevědění) jistého morálního pojmu. V konsturktivní části dialogu pomáhal Sokratés svému spolubesedníkovi zase pomocí svých otázek ke správné definici a pochopení morálního pojmu. Jestliže si definuji příslušnou ctnost, jednám ctnostně.

citáty:
-„Vím, že nic nevím“
-„Bude-li konat dobro, dosáhnu harmonie duše“ - důležité je, aby člověk věděl, co je dobro, jinak dělá špatné skutky. Ten kdo ví, co je dobro, dobro konat bude. Špatné věci dělá, protože neví, co je dobro.
- „Co je krásné, není jednoduché“
-„Duševní dokonalost nepochází z bohatství, nýbrž z duševní dokonalosti bohatství a všechny lidské statky v životě soukromém i veřejném.“

-Xenofán: „Vzpomínky na Sokrata“
-názory a myšlenky Sokrata zachytil Platón : „Obrana Sokrata“

Žádné komentáře:

Okomentovat